Národná kultúrna pamiatka

LODNÝ MLYN 

Národná kultúrna pamiatka Lodný mlyn, Múzeum mlynárstva, Agroturistika, Ekologická výchova, Múzeum vodného mlynárstva na Slovensku, Objekty ľudovej architektúry, Farma...Obľúbená zastávka vodákov a cykloturistov. K mlynu vedie drevený most dlhý 86m, ktorý je najdlhším mostom s drevenou konštrukciou v Európe. 

Facebook:  Vodný mlyn Kolárovo                                                 11km
HVEZDÁREŇ HURBANOVO

Mimoriadne významnou udalosťou v dejinách astronómie na Slovensku bolo roku 1871 založenie jedného z prvých astrofyzikálnych observatórií v Európe – hvezdárne v Hurbanove.  Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove je najstaršia vedecká inštitúcia v Nitrianskom kraji.Nádvorie Európy / pevnostný systém

Komárňanská pevnosť na juhu Slovenska je najväčšou a najvýznamnejšou pamiatkou svojho druhu na Slovensku. Rozmermi a zachovalosťou je dokonca unikátom európskeho formátu. Preto je navrhnutá na zápis do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Najväčší, dokonalý pevnostný komplex, ktorý nikdy nebol dobytý NEC ARTE – NEC MARTE = ani ľsťou, ani silou... Ak vás zaujíma európska architektúra a chcete ju vidieť a zažiť pokope na jednom mieste, vôbec nemusíte cestovať ďaleko. Stačí zájsť do Komárna a pokochať sa jedinečným stavebným komplexom budov viac ako 45 európskych krajín a regiónov. Obdivovať, prípadne aj porovnávať je možné budovy z Walesu, Vatikánu, Írska, Talianska, Transylvánie, Islandu či Grónska.

NÁuČnÝ Chodník
lesopark berek

Ako balzam na dušu na vás zapôsobí Lesopark Berek, ktorý ponúka možnosť rekreácie v tichom prírodnom prostredí v juhozápadnej časti mesta Nové Zámky. Je to ideálne miesto na oddych pre rodiny s deťmi, ako aj miestečko na romantickú prechádzku pre zaľúbené páry.Do lesoparku sa môžete dostať cez most, ale pozor, len peši alebo na bicykli, motorové vozidlá do lesoparku majú vstup zakázaný. Nachádza sa v ňom viacero chodníčkov, asfaltových aj lesných, a čo sa týka ovzdušia, je to najčistejšia časť mesta Nové Zámky. 
GPS: N47°58'32'' E18°8'14''            10 km ARBORétum mlyňany

Kráľovstvo rastlín a drevín z celého sveta. Arborétum Mlyňany bolo založené v roku 1892 uhorským šľachticom dr.Štefanom Ambrózy-Migazzim.  Je chráneným areálom v obci Tesárske Mlyňany a Vieska nad Žitavou v okrese Zlaté Moravce. Má rozlohu 67 ha, a za chránený areál bol vyhlásený v roku 1951. Pre verejnosť je sprístupnené celoročne, s výnimkou niektorých sviatkov. Ide o najvýznamnejšie dendrologické zariadenie Slovenska, v zbierkach ktorého sa nachádza viac ako 2300 druhov drevín zo Stredomoria, Ameriky, Afriky a Ázie.

GPS:  48°19′11″S 18°22′08″V                            75 km            


stredisko enviromentálnej výchovy           

dropie

SEV SAŽP Dropie sa nachádza na Žitnom ostrove, v katastrálnom území obce Zemianska Olča. Je situované v centre CHVÚ Ostrovné Lúky. SEV Dropie už dlhodobo pôsobí v oblasti realizácie praktických vzdelávacích environmentálnych programov aj pre širokú verejnosť. Za pozornosť určite stojí nový náučný chodník, nová rozhľadňa, nový pocitový chodník a mnoho ďalšieho....
Facebook
SEV–Dropie                                                                     21km